Czytelnia
JAKI KOMINEK WYBRAĆ
Jeżeli wkład ma pełnić funkcję typowo ozdobną możemy zdecydować się na jeden z wkładów żeliwnych lub stalowych. Wkłady te nadają się również do podłączenia do systemu dystrybucji gorącego powietrza. Chociaż, zgodnie z przepisami prawa, kominek nie może stanowić jedynego źródła ogrzewania w domu, to jednak dzisiejsze rozwiązania pozwalają skutecznie zagospodarować ciepło, które tworzy. Skuteczność przejawia się chociażby tym, że wielu z nas jesienią, zimą czy wiosną wykorzystuje kominek jako wiodące źródło ogrzewania w domu. Kluczem umożliwiającym ogrzanie większej ilości pomieszczeń jest doprowadzenie do nich ogrzanej wody lub powietrza. Decydując się na pierwszą opcję możemy wybrać kominek z płaszczem wodnym, który rozprowadzi ciepło za pośrednictwem centralnego ogrzewania. Jeżeli zdecydujemy się na rozprowadzenie powietrza, czyli kominek powietrzny, musimy mu stworzyć system kanałów sięgający wszystkich pomieszczeń, które chcemy ogrzać (DGP - dystrybucja gorącego powietrza).
JAK DOBRAĆ KOMINEK POWIETRZNY DO MOJEGO DOMU
W przypadku kominków powietrznych dobór odpowiedniej mocy wkładu uzależniony jest od wielkości powierzchni, którą chcemy ogrzać. Przyjmuje się, że 1kW mocy pozwala ogrzać ok. 10 m2 powierzchni przy standardowej wysokości pomieszczenia (2,5-2,7 m) i średnim współczynniku izolacji ścian. Dlatego chcąc ogrzać dom o powierzchni np. 120 m2, powinniśmy dobrać kominek o mocy 12 kW.
JAK DOBRAĆ KOMINEK Z PŁASZCZEM WODNYM DO MOJEGO DOMU
W przypadku kominków z płaszczem wodnym dobór odpowiedniej mocy wkładu uzależniony jest od wielkości powierzchni, którą chcemy ogrzać, oraz od wielkości instalacji c.o. Ze względów bezpieczeństwa instalacja c.o. powinna być w stanie odebrać dwa razy większą moc od nominalnej mocy grzewczej urządzenia, deklarowanej przez producenta. W przypadku powierzchni mierzy się ją przyjmując 1kW mocy, który pozwala ogrzać ok. 10 m2 powierzchni przy standardowej wysokości pomieszczenia (2,5-2,7 m) i średnim współczynniku izolacji ścian.
JAKI PRZEWÓD KOMINOWY DO KOMINKA
Myśląc o kominku w naszym domu musimy pamiętać także o wymaganych parametrach przewodu kominowego. I tak minimalna wysokość komina powinna wynosić 4,0 m, a wylot przewodu dymowego sięgać ponad kalenicą ok. 60 cm. Dodatkowo średnica przewodu nie powinna być mniejsza od średnicy wylotu spalin wkładu kominkowego.
Średnio urządzenia grzewcze (wkłady kominkowe powietrzne, wodne oraz kozy) do prawidłowej pracy wymagają ciągu kominowego na poziomie 12Pa ±2Pa.
GDZIE UMIEŚCIĆ WKŁAD KOMINKOWY
Wkład kominkowy należy montować przy ścianach wykonanych z materiałów niepalnych, najlepiej dodatkowo zabezpieczonych płytami izolacyjnymi. Obudowa wkładu powinna być wykonana ze specjalnych materiałów izolacyjnych, odpornych na wysokie temperatury. W przypadku instalacji wkładów powietrznych pomiędzy wkładem a ścianą należy zostawić przestrzeń, aby cyrkulujące wokół wkładu zimne powietrze zostało ogrzane.
NA CZYM UMIEŚCIĆ WKŁAD KOMINKOWY
Wkłady, ze względu na ich ciężar i bezpieczeństwo użytkowania, należy montować na podłodze wykonanej z materiałów niepalnych oraz odpowiednio zabezpieczonej. Sam wkład można umieścić na podstawie przystosowanej do jego wielkości i ciężaru. Standardowo stawiamy wkłady na nóżkach lub stojakach stalowych.
CO TO JEST DOLOT ŚWIEŻEGO POWIETRZA
Każdy pracujący kominek do właściwego funkcjonowania potrzebuje powietrza. Przyjmuje się, że do spalenia 1 kg drewna potrzebne jest ok. 8-10 m3 powietrza. Aby nie było ono zabierane z pomieszczenia, w którym pracuje kominek najbezpieczniej doprowadzić je z zewnątrz budynku bezpośrednio do paleniska, za pośrednictwem przewodu nawiewnego. Sam przewód podłączony jest do wkładu za pomocą specjalnego króćca - dolotu.
Przewód doprowadzający powietrze najlepiej wykonać pod chudziakiem lub w warstwie styropianu w podłodze kanałami o odpowiedniej średnicy dobranej do urządzenia i z uwzględnieniem strat na ewentualnych kolanach, zwężeniach.
ILE BĘDZIE KOSZTOWAŁ KOMINEK W MOIM DOMU
Ceny kominków uzależnione są od ich wkładu oraz materiału z jakiego są wykonane. Dodatkowo do kosztów wkładu należy dodać osprzęt potrzebny do jego instalacji oraz obudowę. Pełne koszty wykonania kominka poznamy tylko wtedy, gdy nasza wycena będzie obejmować wszystkie wymienione powyżej aspekty oraz robociznę wykonania podłączenia i zabudowy.